KulturMusik

Musik som förenar – 50 år av sång för Järfällas vokalensemble 

Varje tisdagskväll träffas Järfälla Vokalensemble. Den här veckan var det övning inför vårkonserten i Jakobsbergs kyrka. 

 Kom och lyssna! Vi är bra, säger Gunilla Söderman Wejle, som har sjungit i kören i 35 år. 

Den grå lokalen, som är lika mulen som vädret, fylls av klara toner, murriga basstämmor och prassligt notpapper. Det märks inte att mer än hälften av kören är frånvarande. Skratt och klassiska stycken fyller ut hela rummet och lyfter våra sinnen.

Sedan en tid tillbaka hyr kören en lokal av Drottning Blankas gymnasium. På Järfällavägen 100 ställs stolar fram i en halvcirkel och ett piano rullas på plats. Som uppvärmning sjungs idag Vem kan segla förutan vind? i stället för röstövningar. Det är bara 12 av de vanligtvis 26 deltagarna som är på plats.

Kören startade för mer än 50 år sedan, då som ungdomskör i musikskolans regi. Med åren har kören övergått till en mer mogen ensemble. Gunilla Söderman Wejle, som är kassör och sitter i styrelsen har sjungit i kören i 35 år. Hon bedömer koristerna (medlem eller ledare i en kör) vara mellan 25 och 70 år. Många har varit med länge, en körmedlem till och med sedan starten 1974. Kören fick en ny körledare i höstas, berättar Gunilla Söderman Wejle.

– Det är lite annorlunda mellan körledarna. Det tar ett tag att lära sig en ny. Men det är roligt och utvecklande. Det har blivit som en nystart. Hugo Lindmark, vår nya körledare, jobbar med körklang, han vill utveckla oss så att vi blir bättre.

En för dagen reducerad skara övar inför vårens konsert.

Förutom vårkonserten i Jakobsbergs kyrka hålls även höst-, Lucia- och julkonserter.

– Det blir som ett konkret mål att öva inför konserterna. Det är roligt och också ett sätt att få intäkter. Järfälla Vokalensemble är en ideell förening och har en del utgifter, till exempel körledaren och hyra av lokal. Det optimala för oss är en kör med 25 till 30 korister . De tillkom några medlemmar i höstas. Men vi vill bli fler, säger Gunilla Söderman Wejle och skickar med en uppmaning.

– Kom och lyssna, vi är bra! Vi behöver fler till kören, vi saknar herrar. En ny medlem ska helst ha körvana och kunna läsa noter. Man börjar med att besöka kören, lyssnar och känner efter.  Är det här något för mig? Sen får man provsjunga för körledaren. Dels för kvalitén på rösten, dels för att avgöra vilken stämma man har, säger Gunilla Söderman Wejle.

Hur står ni er gentemot andra körer i Järfälla?

– Vi anser oss själva vara duktiga, vi är en bra kör, avslutar Gunilla Söderman Wejle glatt och sätter sig hos de andra i ringen.

Järfälla Vokalensemble har en signaturmelodi – de avslutar alla konserter med An Irish Blessing. Här kommer ett smakprov:

Text och foto: Malin Cederholm
malin.cederholm@jakobsbergsfolkhogskola.se