Robin samlar in julklappar till behövande: ”Har själv haft det tufft ekonomiskt”
Han firar inte jul, gillar inte högtider. Ändå är han något av en jultomte. Tillsammans med en restaurang i Viksjö har Kallhällsbon Robin Almqvist startat en julklappsinsamling för utsatta familjer i Järfälla.
| AI-SAMMANFATTNING ▪ Robin Almqvist ordnar en julklappsinsamling med restaurangen Brödernas i Viksjö för familjer som har det ekonomiskt svårt. ▪ Paketen lämnas in på restaurangen, och familjer kan kontakta Robin för att få hjälp. ▪ Robin drivs av egna erfarenheter och vill att ingen ska behöva känna sig ensam. Sammanfattningen har gjorts med hjälp av AI och är kvalitetssäkrad av Järfälla i Fokus. |

En man i trettioårsåldern kommer in på hamburgerrestaurangen Brödernas i Viksjö. Han går direkt fram till baren, häller upp en kopp kaffe och börjar småprata med personalen.
– Det här är som ett andra hem för mig, säger mannen.
Han heter Robin Almqvist och förutom att hänga i baren arrangerar han restaurangens karaokekvällar sedan två år tillbaka. Inför jul har han i samarbete med Brödernas startat en julklappsinsamling till förmån för behövande familjer i Järfälla. Här kan allmänheten lämna in paket till restaurangen som förvarar dem för Robins räkning.
– Alla har inte råd att köpa julklappar. Jag har själv haft ekonomiska problem och vet hur det är, säger Robin.
Än så länge har de fått in ett tiotal paket. Restaurangchef Nova Dazley, 22, visar upp de omsorgsfullt inslagna presenterna och slår sig ner bredvid Robin.
– Det är många som har kommit förbi och sagt att de ska se vad de har hemma. Så det är klappar på ingång, förklarar hon.
Robin Almqvist tillägger att en man sagt att han har beställt hundra paket till insamlingen.
– Jag vet inte om han skämtade eller inte, det kanske bara var skitsnack, säger han skrattandes.
Vid ingången placerar Nova Dazley ut paketen under en plastgran. Robin Almqvist hjälper till och under de glittrande julgranskulorna växer en liten hög med paket fram, vart och ett med en lapp som talar om vem de är tänkta för: ”flicka 4–6 år”, ”pojke 8–10 år”.

För att ta del av de insamlade julklapparna behöver familjerna själva höra av sig till Robin. Något som oroat honom är att familjer inte ska våga höra av sig på grund av att de skäms över sin ekonomiska situation.
– Jag tycker inte att någon ska känna skam över det. Alla kan hamna i den situationen, jag vet hur det känns, säger han.
Trots sitt engagemang är julafton inget för Robin Almqvist. I år ska han jobba som vanligt.
– Det här med högtider har alltid varit en klump i magen för mig. Jag har aldrig haft de här fina julaftnarna som alla andra hade.
Robins föräldrar skilde sig tidigt och bråkade ständigt.
– Alla barn drömmer väl om att familjen ska vara en familj. Särskilt på jul. Det gjorde jag med, men vi har aldrig haft den där grejen med släkten som firar tillsammans. Det var ensamt.

Idag han känner sig inte ensam längre, men det gör honom ont att se andra sitta själva. Förra julen öppnade han därför dörrarna till sin bärgningsbil och erbjöd dem som ville att följa med honom på jobbet.
– Det finns så många som sitter ensamma, både äldre och yngre. Då tänkte jag, varför inte bjuda in dem att åka med? Ibland kan det minsta man kan göra kännas som det största för någon annan.
| Så här lämnar du in julklappar: Fram till den 23 december kan du lämna in julklappar på Brödernas på Viksjöplan 2. Klapparna ska vara inslagna och märkta (till exempel flicka 7 år, pojke 10 år). Så här gör du för att ta emot julklappar: Kontakta Robin Almqvist Lindberg på Facebook Messenger. Ange vad du behöver (kön, ålder och antal), var i Järfälla du bor och om du kan hämta ut paketen själv eller behöver hjälp med leverans. |
Text och foto: Elin Swartz
elin.nordlov@jakobsbergsfolkhogskola.se

