Gratis mensskydd ska locka fler till UMO
Nu kan alla upp till 23 år hämta gratis mensskydd på UMO i Järfälla. Syftet är att öka tillgången till mensskydd, men även att uppmärksamma ungas hälsa.
– Unga hade inte råd, säger Louise Rehn, barnmorska.
| AI-SAMMANFATTNING ▪Alla upp till 23 år kan nu hämta gratis mensskydd på ungdomsmottagningen i Järfälla. ▪Initiativet är en jämställdhetsfråga som ska hjälpa unga som inte har råd att köpa egna skydd. ▪Satsningen syftar även till att locka fler besökare för att kunna erbjuda stöd och preventivt arbete. Sammanfattningen har gjorts med hjälp av AI och är kvalitetssäkrad av Järfälla i Fokus. |
I oktober blev initiativet med gratis mensskydd hos ungdomsmottagningen verklighet, något som Mitt i var först med att rapportera. Projektet har letts av Järfälla kommun och är en del av en lokal och nationell satsning för ungas hälsa och gratis mensskydd.
Louise Rehn är en av två barnmorskor på ungdomsmottagningen i Jakobsberg där hon jobbat i fem år. Hon tycker att det är ett viktigt initiativ som varit aktuellt länge.
– Det är både en jämställdhets-och demokratisk fråga. Tjejer ska inte behöva stanna hemma från skolan eller skippa sociala aktiviteter. Vi kan även passa på att fråga de som kommer om deras mens och fråga om de vill ha hjälp.

Tidigare har det hänt att personer kommit in och frågat efter mensskydd för att de inte har råd att köpa själva. När projektet startade bestämdes det att ungdomsmottagningen skulle föra statistik över alla som bad om mensskydd, genom att fråga efter ålder och var de bor.
Jenny Hedberg Hengen har jobbat som gruppledare för kuratorerna i två år och berättar att efter att de ringt runt till andra kommuner, visade det sig att det inte skulle bli så dyrt.
– Då blev beslutet inte så stort för oss. Det tajmade bra med att en ny socialtjänstlag kom i somras, som tryckte på att man skulle öka tillgängligheten och jobba mer förebyggande.
Trots initiativet med gratis mensskydd berättar de att mycket fokus ligger på att nå unga killar och locka dem till ungdomsmottagningar.
– Ordet barnmorska kan vara avskräckande men vi är ju sjuksköterskor och jobbar med sexuell hälsa och allt som rör pubertet och hormoner också, säger Louise.

UMO i Järfälla jobbar mycket med att åka ut till skolor och det är också dessa insatser som, enligt Louise, i sin tur har lockat flest besökare till mottagningen.
– Det är jättekul för att man får prata med dem och mingla, man kan prata om vad som helst. Det blir inte bara riktad hjälp mot ett problem.
Sedan mottagningen införde gratis mensskydd har inte så många kommit till ungdomsmottagningen. De har precis börjat sätta upp affischer i pendeln och skickat ut till skolor.
– Vi hoppas att det här ökar tillgängligheten för mottagningen och lockar folk som annars inte skulle ta sig hit, säger Jenny Hedberg.
Tamponger och bindor i olika storlekar finns att hämta hos UMO. Ungdomar upp till 23 år kan hämta mensskydd under mottagningens öppettider.
Text: Tilde Fors
tilde.fors@jakobsbergsfolkhogskola.se

Foto: Sofia Sannemalm
sofia.sannemalm@jakobsbergsfolkhogskola.se

